Fizjologicznie czerwień oddziaływuje na nerki, genitalia, żyły, gardło, lewe ucho, w sensie patologicznym zaś sugeruje choroby nerek (stan zapalny, piasek, kamienie), zapalenie żyl, hemoroidy, wrzody, zapalenie zewnętrznych organów płciowych kobiety i mężczyzny, zranienia, zatrucia krwi. Metalem korespondującym z czerwienią jest żelazo.
Pomarańczowy jest kolorem dodatnim stosowanym do zmniejszenia zbyt silnego działania barwy błękitnej. Wzmacnia serce i bywa używany przeciw duszności i ospałości, pesymizmowi itp.
Fizjologicznie działa na serce, mózg, nerwy ruchu, oczy, prawą stronę ciała. Patologicznie wskazuje możliwości choroby serca, przypadłości nerwowe, zapalenie oczu. Jego metalem korespondującym jest złoto.
Żółty jest również kolorem dodatnim. Wpływa na trzustkę, wątrobę, śledzionę wzmaga regenerację tkanek, działa na system trawienny. jest dobrym stymulatorem przy leczeniu anemii, podobnie przy chorobach dróg oddechowych, jak katar, kaszel, bóle gardła. Działa podniecająco na osoby nerwowe. Jeśli pojawi się jego szkodliwe działanie, należy, jako przeciwwagę, stosować barwę błękitną. Koloru żółtego nie można aplikować kobiecie ciężarnej, gdyż obciąża jej nerki swymi emanacjami azotowymi.
Kolor żółty fizjologicznie działa na wątrobę, nozdrza, gardło, zewnętrzne organy seksualne męskie i żeńskie. W sensie patologicznym wskazuje na nadmierne utlenianie, objawy niedożywienia, zapalenie nosa i gardła, przypadłości ginekologiczne. Jego metalem korespondującym jest miedź.
Leave a reply