Badanie zgodności gatunków drzew z glebą

By dowiedzieć się, czy drzewa, które planuję posadzić na wyznaczonym terenie, są właściwie dobrane, sprawdzam wahadłem grudkę ziemi oraz gałąź i korzeń drzewa przeznaczonego do posadzenia. Reakcja wahadła wskaże, czy przygotowane do sadzenia drzewa odpowiadają glebie, czy przyjmą się w wybranym miejscu.

Przy pomocy wahadła można poznać stan zdrowia drzewa w sposób następujący. Do badanego drzewa zbliżam wolną rękę z rozłożonymi palcami. W drugiej ręce trzymam wahadło zawieszone w pobliżu pnia, który obchodzę wokoło. Jeśli zauważę, że wahadło początkowo krążące pozytywnie w pewnej chwili przechodzi w oscylacje, jest to znakiem, że drzewo w tym miejscu jest chore lub martwe.

Prognozowanie pogody. Lewą dłoń trzymam w kształcie łuku lub szeroko rozwartych cęgów, a wahadło w drugim ręku trzymam wewnątrz tego łuku. Możliwe są wówczas trzy sytuacje: 1 – wahadło oscyluje w kierunku palca wskazującego, co sugeruje, że pogoda ulegnie zmianie i będzie zła 2 – wahadło oscyluje w kierunku końca wielkiego palca i oznacza zbliżanie się dobrej pogody 3 – wahadło oscyluje w kierunku wnętrza łuku, u podstawy wielkiego palca, zapowiadając pogodę zmienną jeśli oscylacja wystąpi w kierunku podstawy wielkiego palca, wówczas zmiana będzie dążyła ku pogodzie przeważająca oscylacja do podstawy palca wskazującego wyraża zmianę z przewagą złej pogody.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>